אתרי צימרים מומלצים


צימרים סוף שבוע

אתרים מומלצים


פרסומת


שוק ההון


שוק ההון הוא עולם מורכב מאוד, יש בו אינספור מונחים וההיסטוריה שלו רצופה אירועים מפורסמים. מה צריך כל אדם לדעת על שוק ההון, על אפשרויות ההשקעה ועל הסיכונים הכרוכים בכך?

השקעות שוק ההון של פעם

עד לפני כעשרים שנה היו האנשים מצטופפים ליד מסופי הבנקים ברחובות לראות עליות ומורדות של המניות או ניירות ערך שהשקיעו בהם, בדרך כלל על פי שמועות. אנשים רבים לא ידעו מה ההבדל בין מניות ובין ניירות ערך אחרים, ואפילו היו מי שחשבו בטעות שקרנות נאמנות הן מניות. כמעט כל אחד היה יכול להיות יועץ השקעות.

ובכן, ימים אלה חלפו, ולא רק משום שהשנים עברו, אלא משום שהבורות והשיטות בהן השקיעו אנשים את כספם בשוק ההון גרמו לאכזבות ולמפלות כספיות מכאיבות, בייחוד לפשיטות רגל של משקים קטנים. אירועים אלה הביאו את מדינת ישראל לחוקק חוקים ותקנות שיגנו על הציבור מפני השקעות כספיות מסוכנות, וכיום ענף שוק ההון בישראל הוא מפוקח ומודרני כיאות.

מהו שוק ההון וכליו

כמו שיש שוק של מוצרים מוחשיים, בהם ממירים סחורה בכסף, כך שוק ההון, הוא הבורסות לניירות ערך - שווקים של כסף. כאן אתה נותן כסף בעבור יותר כסף שיתקבל בתוך זמן ידוע או לא ידוע, תלוי בכלי ההשקעה. במניות של חברות, למשל, התשואה העתידית איננה ידועה ובוודאי לא משך הזמן שבו היא תושג. באגרות חוב שמנפיקה הממשלה או חברה ציבורית - המועדים והסכומים מוגדרים יותר. יש כלים משולבים כמו אגרות חוב שניתנות להמרה למניות.

כלי מפורסם אחר הוא קרנות הנאמנות. אפשר לדמות אותן לחבילות המכילות כל מיני ניירות ערך שיש להם מכנה משותף. קופות גמל וקרנות השתלמות הן די דומות בכך אלא שהן פטורות ממס. ויש עוד כלים המכונים מכשירים פיננסיים שבאמצעותם אפשר להמר על השוק. יש אינספור מכשירים מתוחכמים ומורכבים שמי שרוצה לדעת אותם ואיך להשתמש בהם צריך ללמוד באוניברסיטה ואחר כך בקורסים של הרשות לניירות ערך. ואם אינכם מתכוונים ללמוד את המקצוע הזה, אפשר גם להתייעץ, כמו עם רופא. השאלה היא עם מי.

חוקי שוק ההון

כדי לעשות סדר בבלגאן, המדינה הסמיכה כמה גופים שיפקחו על שוק ההון ועל הפעילות הנעשית בו כדי שאזרחים תמימים לא ייפגעו מ"עצות אחיתופל" או ממידע לא מהימן או ממקור בעל אינטרס. לפיקוח על שוק ההון מונו גופים, בהם המפקח על הבנקים, הממונה על שוק ההון, הרשות לניירות ערך ועוד. עתה כל הנותן ייעוץ הנוגע לשוק ההון חייב להצהיר על ענייניו, להוכיח אמינות, הכשרה והסמכה, ובקיצור לשמור על שקיפות.

מִמי לקבל ייעוץ השקעות?

ועדת בכר, למשל, תיקנה תקנות ומגבלות רבות מאוד באשר ליכולתו של מישהו לייעץ לך. היום כל המבקשים לעסוק במקצוע, חייבים לעבור קורסים, בייחוד בתחום האתיקה - זה התחום שהכי שמו עליו דגש: ערכי המוסר שעל פיהם יפעל יועץ ההשקעות שלך לענייני שוק ההון.

הבנקים ושוק ההון

מאחר שלבנקים תמיד הייתה תשתית מקצועית, הם נכנסו ברצינות לתחרות עם בתי ההשקעות וחברות הביטוח שגם הן מספקות כמה מוצרים פיננסיים ושירותי ניהול תיקי השקעות. הבנקים הסמיכו והכשירו את עובדיהם להיות יועצים אמיתיים, שקופים ואחראיים. הטובים שבבנקים הרחיבו את שירותיהם הנוגעים לתחום שוק ההון ושיבצו בהם אנשי צוות מומחים ומוכשרים להשקעות כאלה. איך יודעים באיזה בנק יש אנשים כאלה?

הצדק צריך לא רק להיעשות אלא גם להיראות, ולכן בבנקים העדכניים תשמע את אנשי הצוות מדברים מתוך "ראיית שוק". אל תתביישו לשאול שאלות על ההסמכה או על האינטרסים של אנשי הבנק, או לבקש הסברים על מכשירים פיננסיים. אפשר שמִן ההסברים או התשובות תקבלו מושג על מקצועיותו של נותן השירות. גם על פי אתרי האינטרנט של הבנקים אפשר לקבל מושג על האוריינטציה והמחויבות שלהם לתחום של השקעות שוק ההון.

אסטרטגיית השקעות לפי גילאים


ישנו מגוון רחב של אפשרויות להשקעות בעולם הפיננסי, אנשים בכל הגילאים נכנסים כיום לתחום ההשקעות במטרה לבנות עתיד טוב יותר לעצמם. אך כמו בכל דבר בחיים, השקעות וניהול כספים זה לא דבר פשוט. במאמר זה יוצגו כמה טיפים לניהול השקעות עבור אוכלוסיות במגוון גילאים:

השקעות בשנות העשרים

לרוב, שנות העשרים הן השנים הראשונות בהן אדם מפתח עצמאות כלכליתץ שנים אלו מתאפיינות בקריירה שנמצאת בחבלי לידתה, מעט נכסים פיננסיים, מעט מחוייבויות – שכן מדובר בגיל בו בית, זוגיות ומשפחה לרוב יהיו תוכניות לעתיד ותו לא.

לקבוצה זו של אנשים, מומלץ לחסוך כסף לרכישת בית או דירה (או לפחות את ההון העצמי הנדרש, אם הם יקבלו משכנתא). השקעות מסוג זה הן בין המשתלמות ביותר לעתיד משום שהן מאפשרות למשקיע לשפר את איכות החיים ולצאת בסוף התהליך עם נכס.

בגיל צעיר כל כך, אם אין סיוע כלכלי מצד המשפחה, חשוב לזכור כי אנו חיים בעידן בו כלכלה היא דבר הפכפך וכל אחד מאיתנו עלול ביום בהיר אחד למצוא עצמו נקלע להוצאות שלא תכנן. אז תמיד טוב לדעת שיש קצת כסף בצד, אם לא בשביל לרכוש נכס מקרקעין, אז בשביל לצאת מצרה אליה כל אחד עלול להיקלע.

אפשר להתחיל בקטן, השלב הראשון בשביל רבים יהיה לאזן את הוצאות האשראי שלהם על מנת שיוכלו להתחיל לחסוך כסף מאשר להוציא כסף על כיסוי הוצאות. עם ריבית נמוכה יחסית וירידה במחירי נדל"ן, לאנשים בטווח גילאים הזה יש סיכוי טוב לרכוש בית או לקחת משכנתא בתקופה כאשר השוק חלש יותר.

השקעות בשנות השלושים

אנשים בגילאי השלושים לרוב כברמנהלים מערכת יחסים זוגית קבועה או נשואים עם ילדים ובעלי דירות או בתים. אנשים בגילאים הללו לרוב ימתקדו על הפחתת הוצאות המשכנתא שלהם, שיפוץ הבית שלהם או שידרוג לדירה יותר גדולה.

מומלץ לאוכלוסייה זאת לשמור על הכסף למקרי חירום ולהיזהר לא להיגרר להוצאות מיותרות, גם עם זה כולל דחיית שיפוצים. כמובן שיהיו אנשים בטווח גילאי השלושים אשר יהיו בלי משפחה וילדים ובלי משכנתא, אנשים כאלה לרוב יפנו להשקעות אגרסיביות על ידי פתיחת תיק השקעות או אפילו לקחת הלוואה כספית בשביל השקעה.

השקעות בשנות הארבעים

המצב הפיננסי של אנשים בטווח גילאי הארבעים תלוי לחלוטין על התנהלות הכספית בעשור הקודם לחייהם. במידה והייתה משמעת כספית וללא בזבוזים מיותרים, רוב האנשים אמורים למצוא את עצמם בבית משודרג ומשופץ או בית יותר גדול. אולם בתקופה זו המצב הפיננסי יכול להיות קצת קשה יותר לאנשים משום שההוצאות על ילדיהם הולכת וגדלה במיוחד בתחום החינוך.

מצד שני, לאלה אשר יש הכנסה גדולה או שהם בלי משפחה גדולה, הם יוכלו להשקיע יותר כסף בתיק השקעות שלהם במטרה להניב יותר רווחים. במידה וזה יקרה, אנשים אלה יוכלו אולי להרשות לעמצם לצאת לפנסיה בשנות החמישים לחייהם.

לסיכום, לא משנה באיזה גיל אתם תהיו, בסופו של דבר על כולם חל סיכון כאשר חושבים להיכנס לעולם של השקעות, כולם צריכים לקחת אחריות ולבצע החלטות קריטיות עם הכסף שלהם בהתאם למצב השוק הקיים.

ניהול תיקי השקעות

פרטים ליצירת קשר
* שם פרטי
* שם משפחה
* טלפון/נייד
  טלפון נוסף
* דוא"ל  ?
* אזור מגורים
  עיר מגורים
קודם
 
הבא


הבהרות לגבי שימוש באתר ותכניו: אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והשימוש בתכנים המופיעים באתר זה הינו על אחריותו הבלעדית של הקורא. המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד ואין הנהלת האתר אחראית במישרין ו/או בעקיפין לתוצאות העלולות להיגרם כתוצאה מהסתמכות על תכנים אלו, שאינם באים במקומן של חוות-דעת ו/או עזרה מקצועית. כמו-כן, אין הנהלת האתר אחראית, בשום צורה שהיא, על מהימנותו ושלמותו של המידע המפורסם כאן.

כניסה  •  צור קשר  •  שיתוף פעולה  •   השוואת מחירי ביטוח רכב